Darmowa dostawa od 200,00 zł

Teakryna – jak działa i czy warto ją stosować?

2020-06-26
Teakryna – jak działa i czy warto ją stosować?

Istnieje wiele sposobów na pobudzenie organizmu i coraz więcej osób chętnie z nich korzysta. Wpływ na to ma przemęczenie, brak snu i odpowiedniej jego higieny oraz korzystanie z używek. Nawet stali bywalcy siłowni często sięgają po środki pobudzające zawierające kofeinę w dużych dawkach, chcąc uzyskać przed treningiem pełnię energii. Niestety, organizm szybko się do niej przyzwyczaja. Ciekawą alternatywę dla mogącej wywoływać uzależnienie kofeiny stanowi teakryna. Przekonaj się, czym ona jest i dlaczego warto po nią sięgnąć!

Co to jest teakryna?

Na pierwszy rzut oka teakryna może przypominać kofeinę, jednakże istnieje między nimi kilka różnic. Są one do siebie bardzo podobne nie tylko pod względem działania, ale i struktury. Obie te substancje są pożądane przez osoby prowadzące aktywny tryb życia, ponieważ zwalczają uczucie zmęczenia i pobudzają. Czym jednak dokładnie jest teakryna?

Związek ten, którego pełna nazwa to 1,3,7,9-tetramethyluric acid, po angielsku określany jest „teacrine”. Ten roślinny alkaloid purynowy jest bardzo zbliżony do kofeiny pod względem budowy, lecz istnieją między nimi nieznaczne różnice strukturalne. Pierwszą z nich stanowi obecność dodatkowej grupy metylowej przy dziewiątym węglu w teakrynie, drugą zaś jedna więcej grupa ketonowa. Opisywany alkaloid roślinny syntetyzowany jest w roślinach z kofeiny. Największe jego stężenie obserwuje się w liściach herbaty Camellia assamica oraz w niektórych rodzajach kawy.

Właściwości teakryny

Wszyscy wiedzą, jak działa kofeina. Podobnie jak ta substancja, teakryna wpływa głównie na zwalczenie uczucia zmęczenia, pobudzenie organizmu i wykazuje właściwości ergogeniczne. Wzmacnia ona cechy przeciwzapalne, działa przeciwbólowo, reguluje lipidogram, obniża markery obciążenia wątroby i poprawia funkcje lokomotoryczne. Dzięki swoim właściwościom została doceniona i stanowi składnik wielu suplementów.

Powodami opadnięcia z sił mogą być ciężkie sesje treningowe, niewyspanie się albo brak dodatkowych bodźców z zewnątrz. Podanie teakryny korzystnie wpływa na zniwelowanie zmęczenia, przyczyniając się w dodatku do poprawy funkcji poznawczych. Co ciekawe ten roślinny alkaloid ma właściwości przeciwbólowe, których nie wykazuje kofeina. Podana doustnie teakryna obniża stany bólowe i działa przeciwzapalnie. Suplementacja nią przyczynia się także do obniżenia stężenia frakcji cholesterolu LDL.

Teakryna ma wpływ na...?

Wpływ na układ nerwowy wywierany przez opisywaną substancję jest zauważalny na wielu płaszczyznach. Jest ona skuteczna jako środek redukujący senność i podnoszący poziom energii. Pod tym względem właściwości są podobne do tego, jak działa kofeina, jednakże w odróżnieniu od niej teakryna nie wywołuje tolerancji na efekty jej zażywania nawet podczas długotrwałego stosowania.

Suplementacja tym związkiem:

 • znacząco poprawia wartości parametrów związanych z nastrojem,
 • subiektywnie poprawia zdolność do skupienia uwagi,
 • wywołuje zwiększenie motywacji,
 •  
 • zmniejsza bezsenność,
 •  
 • zwiększa stężenia adenozyny w obrębie hipokampa, dzięki czemu promuje sen.

Nawet w roli środka przeciwbólowego teakryna charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, ponieważ jest ona w stanie zniwelować ból w nieznacznie niższym stopniu niż leki referencyjne. Działanie takie można zaobserwować już godzinę po zażyciu tego roślinnego alkaloidu, co wskazuje, że już jedna dawka może być skuteczna. Co ciekawe właściwości tego rodzaju nie wykazuje kofeina.

Teakryna w suplementach

Suplementacja teakryną obejmuje najczęściej dawkę 50-300 mg na dobę. Aby zwiększyć jej wchłanialność, powinno się przyjmować ją bez żadnego posiłku i popijać wyłącznie wodą. Jeżeli powodem spożywania tego suplementu jest podwyższenie efektywności treningów, wówczas powinno się go zażyć na minimum pół godziny przed podjęciem aktywności.

Theacrine Shock to przykład suplementu, który zawiera ten stosunkowo nowy na rynku związek. Po jego zażyciu nie występują efekty uboczne, jakie można zaobserwować po podaży kofeiny, takie jak:

 • irytacja i nerwowość,
 • nagły spadek energii, gdy produkt przestanie działać,
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • przyzwyczajenie organizmu i konieczność sięgania po coraz większe dawki, by środek pozostawał skuteczny.

Theacrine Shock wzbogacono dodatkowo o wyciąg z liści zielonej herbaty, dzięki czemu działanie teakryny, zwłaszcza spalanie tłuszczu w trakcie wysiłku fizycznego, jest przedłużone

Korzyści wynikające z suplementowania teakryny

Wśród wielu wspomnianych korzyści wynikających z zażywania tego roślinnego alkaloidu można wymienić jego dłuższe działanie w porównaniu z kofeiną. Szybko buduje ona tolerancję, przez co jej dawka musi wzrastać wraz z chronicznym podawaniem w przeciwieństwie do teakryny, która nawet przy regularnym stosowaniu nie uzależnia.

Osoby, które nie potrafią zmotywować się do wysiłku psychicznego bądź fizycznego, również mogą zacząć suplementację tym produktem. Bardzo skutecznie pomaga on bowiem zwalczać niechęć do aktywności oraz przezwyciężyć ospałość. Poleca się stosowanie go przed pracą albo nauką, które wymagają wysokiej sprawności intelektualnej. Teakryna reaguje z receptorami dopaminy D1 i D2, dzięki czemu motywuje do działania, poprawia koncentrację i aktywizuje. Równocześnie polepszeniu ulega nastrój i zyskuje się większą satysfakcję z wykonywanych czynności.

Opisywany roślinny alkaloid może nawet zapobiegać promowaniu chorób cywilizacyjnych. Wpływ na to ma fakt, iż odciąża on wątrobę, przyczyniając się do obniżenia poziomów enzymów wątrobowych. Stosowanie teakryny może także odwrócić negatywne skutki uszkodzeń wątroby i jej komórek. Ma ona właściwości obniżające poziomy ASPAT i ALAT, czyli enzymów wątrobowych.

Podsumowanie

Rosnąca popularność teakryny jest w pełni zasłużona. Poprawia ona nastrój, dodaje energii po ciężkim treningu albo nieprzespanej nocy, pobudza mentalnie i fizycznie oraz wspomaga skupienie. Dodatkowo nie uzależnia, a jej dawka nie musi wzrastać, by zachowała ona skuteczność, więc warto rozpocząć jej suplementację. W tym celu zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i skontaktowania się z nami! W szerokim asortymencie sklepu z pewnością znajdziesz produkt, który spełni Twoje wymagania!

pixelpixelpixelpixelpixelpixel