Darmowa dostawa od 200,00 zł

Resweratrol i leucyna

2020-03-24

Dwiema substancjami, o których dobroczynnym działaniu dość rzadko wspomina się w aspekcie osób ćwiczących fizycznie, jest resweratrol i leucyna. Ich połączenie to doskonała kombinacja dla profesjonalnych sportowców i amatorów. Aminokwas z polifenolami przyspiesza spalanie tłuszczów i rozrost tkanki mięśniowej. 

Czym jest resweratrol?

Substancja, jaką jest resweratrol, kojarzy się przede wszystkim z czerwonym winem. Francuzi i Włosi wiedzą, że regularne picie tego trunku pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Antyoksydant znany jest z usuwania wolnych rodników. Ten roślinny polifenol moduluje także poziomem cukru. Może występować w dwóch postaciach: trans- i cisresweratrolu. Lekarze i dietetycy rekomendują przyjmowanie tego związku w formie naturalnej, czyli poprzez spożywanie czarnych winogron, owoców jagodowych, jabłek, czekolady, kakao i orzechów. 

Jakie działanie ma resweratrol?

Przede wszystkim:

 • hamuje agregację płytek krwi i minimalizuje wchłanianie „złego” cholesterolu, czyli LDL, przez co zmniejsza ryzyko pojawienia się poważnych chorób cywilizacyjnych, takich jak np. miażdżyca,
 • reguluje rozpad komórek tłuszczowych, co przekłada się na regulację równowagi energetycznej,
 • zapobiega rozwojowi zaburzeń metabolicznych,
 • w przypadku leczenia nowotworowego, minimalizuje ryzyko tworzenia się i rozprzestrzeniania przerzutów,
 • jako przeciwutleniacz, może zmniejszać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, w tym Alzheimera.

Osoby, które regularnie uprawiają sport lub ćwiczą na siłowni, powinny docenić wszechstronne działanie resweratrolu. Poprzez wsparcie układu krążenia, zwiększa wydolność i wytrzymałość organizmu. Co więcej, polifenol stymuluje termogenezę, reguluje gospodarkę glukozy i przyspiesza utlenianie kwasów tłuszczowych. Stosowanie preparatów lub suplementy diety z resweratrolem powinny rozważyć osoby, których plan treningowy oparty jest głównie na spalaniu masy tkanki tłuszczowej. 

Whey C-6 1000g BCAA 2000 400 tab

Czym jest leucyna? 

Aminokwas o nazwie leucyna jest rozgałęzionym związkiem należącym do aminokwasów BCAA oraz do grupy komponentów egzogennych. Powinno się go dostarczyć wraz z pokarmem, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie syntetyzować go w sposób samodzielny. Rola leucyny polega przede wszystkim na wspomaganiu wchłaniania innych aminokwasów, zmniejszaniu poziomu hormonu stresu (kortyzolu), a także wspieraniu regeneracji tkanki mięśniowej i kostnej. Ponadto, wykazuje działanie antykataboliczne, co oznacza, że hamuje rozkład białek. W efekcie czego idealnie sprawdza się u osób będących na restrykcyjnej diecie oraz pragnących znacznie rozbudować włókna mięśniowe.

 

Dzięki przyjmowaniu leucyny dochodzi do aktywacji ścieżki mTOR, uruchamianej w trakcie zwiększenia tempa syntezy włókien mięśniowych.

 

W produktach spożywczych duże ilości tego aminokwasu znajdują się w:

 • jajach,
 • mleku,
 • rybach,
 • wieprzowinie,
 • wołowinie,
 • kurczaku.

W diecie wegetariańskiej leucyna obecna jest w kaszy jaglanej i nasionach roślin strączkowych.

 

Leucyna i reswaratrol - idealne połączenie 

Dlaczego połączenie leucyny i resweratrolu może być tak pomocne dla sportowców? Aminokwas i polifenol roślinny podawane jednocześnie oddziałują na enzym AMPK, receptor glukozy oraz geny Sirt1 i Sirt3. Gwarantuje to efekt odchudzający dzięki:

 • szybszemu spalaniu tkanki tłuszczowej,
 • zwiększeniu tempa przemian energetycznych,
 • pozyskiwaniu energii z kwasów tłuszczowych,
 • sprzyjaniu wykorzystania glukozy z pożywienia.

Duet resweratrolu i leucyny pozwala budować masę. Jest to możliwe dzięki zdolności do tworzenia nowych włókien mięśniowych, regeneracji tkanek i przyspieszaniu transportu substancji odżywczych do komórek ludzkiego organizmu. Taka kombinacja spowalnia również procesy starzenia. Szczególnie dobre korzyści mogą czerpać z niej osoby starsze i nieaktywne fizycznie. Warto wspomnieć o tym, że suplementacja wpływa na wzrost poziomu mitochondriów, będących energetycznymi centrami komórki. Im więcej tych struktur, tym mniej tkanki tłuszczowej odkłada się w ciele człowieka. Dochodzi także do aktywacji receptora GLUT-7, który odpowiedzialny jest za transformację glukozy w energię mięśniową.

Co więcej, leucyna i resweratrol zmniejszają ryzyko zapalenia mięśnia sercowego oraz wychwytują wolne rodniki zapobiegające utlenianiu komórkowemu. Jak korzystać z suplementów diety z oboma związkami w składzie? Zaleca się, aby spożywać je w ostatniej fazie treningu. 

Na stronie internetowej Hi Tec Nutrition znajdziesz szeroki wybór wielu preparatów wspomagających wydolność, odporność i regenerację mięśni. Odżywki białkowe i suplementy możesz dobrać indywidualnie do własnych potrzeb. Twoje treningi będą jeszcze efektywniejsze i szybciej osiągniesz wymarzone efekty. Skorzystaj z zakupów na stronie, która zyskała zaufanie tysięcy klientów z branży kulturystyki i fitness.

pixelpixelpixelpixelpixelpixel