Darmowa dostawa od 200,00 zł

Kwas hydroksycytrynowy HCA – charakterystyka, stosowanie

2020-11-13
Kwas hydroksycytrynowy HCA – charakterystyka, stosowanie

Jeżeli chcesz schudnąć, zadbaj o dietę z ujemnym bilansem kalorycznym i regularną aktywność fizyczną. To dwa fundamenty zrzucania zbędnych kilogramów, jednak można je uzupełnić o dodatkowe wsparcie w postaci suplementacji. Dobrze znanym i wysoko cenionym składnikiem wspomagającym odchudzanie jest HCA, czyli kwas hydroksycytrynowy. Dowiedz się, jak działa oraz dlaczego warto i jak go stosować.

Charakterystyka kwasu hydroksycytrynowego

Substancja zwana HCA to kwas hydroksycytrynowy, który naturalnie występuje w azjatyckiej roślinie – mangostanie właściwym, znanej również jako garcynia kambodżańska, smaczelina, żółtopla czy żółciecz. Obszarem jej występowania są następujące kraje:

  • Tajlandia,
  • Indonezja,
  • Malezja.

Ekstrakt ze skórki owoców tej rośliny jest źródłem stosowanego w suplementach kwasu hydroksycytrynowego. HCA można uznać za dokładnie sprawdzoną pod kątem działania substancję, ponieważ badania nad nią trwają od początku lat 80. XX w. To w pełni organiczny, a co za tym idzie, również bezpieczny składnik, którego spożycie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Kwas hydroksycytrynowy poleca się przede wszystkim osobom z nadwagą i otyłością oraz każdemu, kto chce się pozbyć zbędnej tkanki tłuszczowej.

Jaki jest wpływ kwasu hydroksycytrynowego na apetyt?

Suplementy bazujące na HCA są skierowane do osób odchudzających się, m.in. dlatego, że redukują uczucie łaknienia. Dzięki nim Twój apetyt się zmniejsza, więc po prostu spożywasz mniej kalorii. To najprostsza i zarazem najlepsza droga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki i pozbycia się nadprogramowych kilogramów. Ujemny bilans kaloryczny jest podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby stopniowo tracić wagę. W praktyce sprowadza się to do ograniczenia jedzenia, dlatego działanie kwasu hydroksycytrynowego polegające na redukcji apetytu jest tak pożądane w trakcie odchudzania.

Z czego wynikają właściwości HCA? Uważa się, że ograniczenie uczucia łaknienia, do którego doprowadza spożywanie tej substancji, jest efektem hamowania procesu lipogenezy, czyli produkcji nowych kwasów tłuszczowych. Ponadto kwas hydroksycytrynowy dąży do podwyższenia zapasów glikogenu w wątrobie, a to również skutkuje wzmożonym uczuciem sytości przez długi czas po spożyciu posiłku.

Działanie HCA polega także na tym, że intensyfikuje proces dostarczania kwasów tłuszczowych do mitochondriów, w rezultacie czego dochodzi do syntezy substancji ketonowych, które odpowiadają za ograniczenie łaknienia. Ponadto istnieją przypuszczenia, że kwas hydroksycytrynowy podwyższa termogenezę organizmu, w związku z czym wydatkuje on więcej energii, a to przekłada się wprost na obniżenie bilansu kalorycznego.

HCA jest szczególnie pomocny dla osób, w przypadku których niepowodzenia w odchudzeniu wynikają nie z tego, co, lecz ile jedzą. Często jest to za dużo – na tyle, że organizm nie jest w stanie przetworzyć dostarczonej wraz z pożywieniem energii, w związku z czym odkłada się ona w formie tkanki tłuszczowej. Kwas hydroksycytrynowy zapewnia skuteczne wsparcie w uniknięciu takiego scenariusza, sprawiając, że jesz nie tylko mniej, ale także rzadziej.

Suplementy zawierające w składzie HCA wspomagają w utrzymaniu ujemnego bilansu energetycznego. Jeżeli często zdarzają Ci się napady głodu i nie możesz się powstrzymać od podjadania pomiędzy posiłkami, które swoją drogą są zbyt obfite, kwas hydroksycytrynowy pomoże w rozwiązaniu tych problemów. Dzięki niemu uczucie sytości utrzymuje się przez dłuższy czas i możesz z powodzeniem kontrolować łaknienie, bez odstępstw trzymając się ustalonej diety.

Poniżej przedstawiamy zależności między działaniem a korzyściami, jakie płyną ze spożywania HCA.

Działanie Korzyść
Redukcja uczucia łaknienia Mniej spożywanych kalorii
Wydłużenie uczucia sytości Lepsza kontrola nad utrzymaniem ujemnego bilansu kalorycznego
Hamowanie lipogenezy Ograniczenie syntezy nowych kwasów tłuszczowych
Podwyższenie termogenezy organizmu Podwyższenie spoczynkowego wydatku energetyczne

Czy HCA jest skuteczny w walce z otyłością?

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie brzmi: zdecydowanie tak! Głównym powodem, dla którego warto stosować kwas hydroksycytrynowy z myślą o pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej, jest fakt, że ogranicza łaknienie, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia ilości spożywanych kalorii. To oczywiście ważne, jednak niejedyne działanie, które sprawia, że HCA poleca się osobom walczącym z nadwagą i otyłością. Poza tym należy zauważyć, że składnik ten obniża poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów w organizmie, zapobiegając w ten sposób miażdżycy i chorobom serca.

Kolejna właściwość kwasu hydroksycytrynowego polega na tym, że hamuje aktywność perilipiny – białka strukturalnego, które otacza komórki lipidowe i wpływa na ograniczenie procesu lipolizy, czyli rozpadu tkanki tłuszczowej. Krótko mówiąc, dezaktywacja działania perilipiny, do której doprowadza HCA, bezpośrednio ułatwia odchudzanie. Widać więc, że istnieje wiele argumentów za tym, że opłaca się stosować kwas hydroksycytrynowy z myślą o wypracowaniu szczupłej, jędrnej i zdrowej sylwetki.

Stosowanie HCA

Suplementacja kwasu hydroksycytrynowego jest w pełni bezpieczna dla organizmu i nie wiąże się z żadnymi niepożądanymi działaniami. Badania wykazały, że nawet wysokie dawki HCA spożywane przez długi czas nie powodują negatywnych skutków ubocznych. Przyjmuje się, że za maksymalna ilość bezpiecznej, dziennej porcji wynosi 2800 mg. Zalecane pojedyncze dawki wahają się natomiast w granicach 500-1000 mg przy założeniu, że przyjmuje się suplement z kwasem hydroksycytrynowym o stężeniu ok. 50%.

Ważne jest, żeby stosować HCA ok. pół godziny przed jedzeniem, co gwarantuje optymalne działanie z punktu widzenia hamowania apetytu i ograniczenia liczby przyjmowanych kalorii. Ponadto łączenie kwasu hydroksycytrynowego z produktami spożywczymi może zmniejszać jego aktywność, sprawiając, że jego działanie nie będzie optymalne.

Podsumowanie

Jeżeli poszukujesz skutecznego i bezpiecznego środka wspomagającego odchudzanie i kontrolę apetytu, sięgnij po suplementy bazujące na HCA. Pamiętaj jednak, że podstawą do zrzucenia zbędnych kilogramów zawsze jest dieta z ujemnym bilansem kalorycznym i aktywność fizyczna. Kwas hydroksycytrynowy skutecznie wspiera Twoje wysiłki, ale sam w sobie nie wymodeluje sylwetki. Kupisz go w korzystnej cenie w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy do składania zamówień!

Polecane

HCA  - 100kaps

HCA - 100kaps

55,00 zł brutto/1szt.1925 pkt.(578,95 zł / kg brutto)
pixelpixelpixelpixelpixelpixel