Kazeina (casein)
Katabolizm mięśniowy to zjawisko, którego obawia się zarówno profesjonalny kulturysta, jak i amator ćwiczący, by poprawić swoją sylwetkę. To proces rozpadu muskułów, do którego dochodzi, kiedy pojawia się przerwa w regularnym spożywaniu posiłków np. z powodu braku czasu, wyjazdu w trasę itp. Zjawisko to dość szybko niweczy ciężko wypracowane efekty. Jego występowaniu zapobiega kazeina. Czym jest i dlaczego warto po nią sięgać? Czy jej stosowanie jest bezpieczne? Sprawdź!
Casein – co to?
Kazeinian wapnia, bo tak dokładnie nazywa się ten składnik odżywczy, to drugi obok serwatki rodzaj białka, który chętnie zażywają sportowcy. Choć jest on mniej popularny wśród nowicjuszy, to osoby doświadczone doskonale znają tę proteinę i wiedzą, dlaczego warto po nią sięgać. Źródłem kazeiny jest również mleko krowie, jednak jej uzyskiwanie ma inny przebieg niż ten, który zachodzi przy produkcji produktów serwatkowych. Wyodrębnia ją trawienie zachodzące w podpuszczce.
Dobry profil aminokwasów sprawia, że jest to białko wysokiej jakości, które uruchamia zachodzenie przemian anabolicznych i w dużym stopniu przyczynia się do budowania tkanki mięśniowej.
Korzyści, jakie przynosi organizmowi kazeina
Już sama nazwa biologiczna (kazeinian wapnia) wskazuje, że jest to połączenie protein i bardzo cennego minerału, jakim jest wapń. Stosowanie zatem suplementów diety na bezie kazeiny pozwoli nie tylko dostarczyć do organizmu aminokwasy niezbędne do rozwoju muskulatury, ale również cenny budulec kości, który je wzmacnia i zwiększa ich objętość.
Kolejna istotna zaleta związana jest z czasem uwalniania. Casein w przeciwieństwie do serwatki jest znacznie dłużej trawioną wartością odżywczą. Co to oznacza dla osoby ćwiczącej? Aminokwasy znajdujące się w białku trafiają do krwiobiegu dużo wolniej. Zjawisko to ma kilka plusów.
Ochrona przed katabolizmem
Najważniejsze jest działanie antykataboliczne, czyli chroniące mięśnie przed rozpadem. Dochodzi do tego, kiedy pojawia się przerwa w podaży kalorii, a szczególnie białka. Organizm zaczyna wtedy pobierać proteiny z muskułów, co właśnie prowadzi do ich niszczenia i utraty ciężko wypracowanych efektów. I tu pojawia się kazeina. Dłuższe uwalnianie jej aminokwasów sprzyja powstawaniu rezerw, co przeciwdziała zachodzeniu katabolizmu. Kiedy np. musisz niespodziewanie zostać w pracy, tym samym nie zjesz posiłku o zaplanowanej porze, a nie masz pod ręką żadnej białkowej przekąski, dzięki stosowanej kazeinie nie powinno dojść u Ciebie do pobierania białka z muskułów, bo masz jego rezerwy. Twoja muskulatura jest chroniona.
Takiego zabezpieczenia nie zapewnia serwatka, która jest szybko trawiona i wystarcza na bieżące zapotrzebowanie. Jej suplementacja zakłada konieczność regularnego spożywania posiłków według rozpisanego harmonogramu.
Mniejsze uczucie łaknienia
Kolejną korzyścią wolniejszego uwalniania kazeiny jest ograniczenie uczucia łaknienia. Jest to bardzo istotne w sportach siłowych czy kulturystyce. Ułatwia bowiem trzymanie diety i eliminuje chęć podjadania. Każdy, kto pracuje nad sylwetką, doskonale wie, jak takie dodatkowe posiłki potrafią wstrzymać efekty ćwiczeń i zmniejszyć przyrosty pożądanej tkanki mięśniowej na rzecz niechcianej – tłuszczowej.
Podsumowując, zalety, jakie przynosi zażywanie casein, są następujące:
- dostarczenie właściwego profilu aminokwasów uruchamiających anabolizm,
- suplementacja wapnia,
- ochrona przed katabolizmem,
- redukcja odczuwanego głodu.
Odżywki, których bazą jest kazeina, pomagają zatem zarówno w samym treningu, jak i funkcjonowaniu poza nim – utrzymaniu właściwej podaży kalorii itp.
Komu polecane jest zażywanie kazeiny?
Ten rodzaj protein świetnie sprawdza się w przypadku osób, których codzienne funkcjonowanie jest dość nieregularne i wyklucza jedzenie posiłków o stałych porach każdego dnia. To dobry suplement dla studentów, pracowników przychodzących do firmy na kilka zmian czy wszystkich sportowców ćwiczących siłowo, którzy żyją w ciągłym pędzie. Ustalenie odpowiedniej dawki powinno być skonsultowane z trenerem lub dietetykiem, bo musi ona być idealnie dopasowana do intensywności treningu, co wymaga wiedzy i doświadczenia.
Czy casein jest bezpieczna?
Kazeinian wapnia sam w sobie i dostarczany we właściwych porcjach nie jest szkodliwy. Problemem jest zbyt duża jego podaż, która niemal zawsze prowadzi do uczuleń, a czasem bywa też powodem wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego istotne jest, by porcję odżywki skonsultować ze specjalistą.
Warto też mieć świadomość, że kazeina nie jest polecana osobom, u których stwierdzono nietolerancję białka. Aż 60% przypadków alergii dotyczy właśnie tej proteiny.
Podsumowanie
Wszystkie odżywki białkowe mają swoje zalety, dlatego ich wybór powinien być podyktowany:
- indywidualnym zapotrzebowaniem,
- celem treningowym,
- trybem prowadzonego życia,
- osobistymi preferencjami,
- intensywnością treningu itp.
Jednym sportowcom więcej korzyści przyniosą aminokwasy podlegające szybkiemu trawieniu, innym te o dłuższym uwalnianiu. Osoby narażone na ryzyko występowania katabolizmu mogą sięgnąć po kazeinę. Duży wybór suplementów tego typu można znaleźć w naszym sklepie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.