WPC 80 – skład, działanie, dawkowanie
Regularny trening i odpowiednia dieta to podstawowe elementy warunkujące poprawę sylwetki. Często jednak nie wystarczają. Dlaczego? Możliwość rozbudowy masy mięśniowej podyktowana jest wieloma czynnikami. Głównym z nich jest właściwa podaż białka. Szacuje się, że należy spożywać 1,4-2 g na kilogram masy ciała (niekiedy może to być powyżej 2 g). W przypadku osób ważących więcej niż 80 kg zapotrzebowanie na proteiny trudno zatem zaspokoić z posiłków.
Nawet przy wyjątkowo rozbudzonym apetycie jedzenie tak obfitych dań często przerasta możliwości sportowca. Co więcej, ciężko jest wprowadzić do diety produkty spożywcze zawierające tylko białko. Pojawia się zatem ryzyko nadmiernego przyswojenia pozostałych wartości odżywczych, co z kolei może prowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej. W tym miejscu z pomocą przychodzi WPC 80. Czym jest, z czego się składa, jak działa i kiedy go brać? Sprawdź.
WPC 80 – skład
Suplement ten jest koncentratem białka pochodzenia serwatkowego. Takie proteiny wykazują najlepszą przyswajalność. Są one dużo lepsze od aminokwasów uzyskiwanych z kazeiny czy albuminy jaj. Z tego też powodu serwatka cieszy się największą popularnością na rynku i zdobywa pozytywne opinie u sportowców siłowych. Ta postać odżywki powstaje dzięki ultrafiltracji białek mleka. Technologia ta gwarantuje zachowanie bardzo wysokiego stężenia wszystkich aminokwasów.
Najważniejsze w składzie są proporcje wartości odżywczych. Koncentrat zawiera zazwyczaj od 65% do 80% protein. WPC 80 to rodzaj, który jak sama nazwa wskazuje, ma aż 80% białka. Nie oznacza to, że pozostałe 20% to węglowodany i tłuszcze. Byłaby to zbyt duża ilość, która mogłaby przyczyniać się do „zalewania” sylwetki. Węglowodany stanowią 3-8%, a tłuszcze 2-6%. Resztę składu wypełniają korzystnie oddziałujące na organizm makroskładniki.
Dobre WPC 80 nie powinno mieć domieszek protein pochodzenia roślinnego. Wiele firm dodaje je, by zwiększyć aminogram i skusić klienta wysokim procentem białka. Jeśli jest ono jednak nieodzwierzęce, to nie zawiera wszystkich aminokwasów egzogennych, co niekorzystnie wpływa na jego przyswajalność. Warto więc wybierać tylko takie produkty, które bazują na białku serwatkowym, nawet jeśli jego stężenie jest mniejsze od artykułu z mieszanymi proteinami.
WPC 80 – działanie
Wielu sprzedawców nieuczciwie twierdzi, że spożywanie suplementów samoczynnie powoduje zwiększanie się obwodów mięśniowych. Duża część osób się na to nabiera, ale oczywiście nie jest to prawdą. WPC 80 jest to odżywka wspierająca organizm. Jako suplement diety ma z zasady uzupełniać braki. Dostarcza ona wartości odżywcze, które ciężko jest przyswoić z jedzenia. Dzięki niej możliwe jest podtrzymanie dobowego zapotrzebowania na proteiny niezbędne do świadomego budowania sylwetki i rozwoju muskulatury.
Nie wierz zatem, że wystarczy zażyć dawkę WPC 80, by urosnąć. Zyskasz właściwą podaż budulca mięśniowego, jednak jego obecność zostanie wykorzystana i przełoży się na efekty jedynie wtedy, kiedy będziesz trenował. Muskuły budują się, gdy otrzymują bodziec stymulujący, który przyczynia się do rozszerzania włókien. W powstające luki wnika białko, wypełnia je i powoduje stały wzrost. Pamiętaj zatem, że bez ćwiczeń nic nie osiągniesz.
Stosuj suplementy i trenuj
Odżywka białkowa działa zatem, kiedy jesteś aktywny fizycznie. Dostarcza ona aminokwasy niezbędne do budowy muskulatury. Bez nich pożądane przyrosty nie byłyby możliwe, ale samo ich uzupełnianie nie wystarczy. Wyłącznie połączenie regularnie wykonywanych i odpowiednio dobranych ćwiczeń siłowych oraz progresowanie stopnia ich intensywności wraz z zażywaniem protein, przyczyni się do nabierania suchej masy mięśniowej. Suplement pozwoli na pokrycie dobowego zapotrzebowania na tę wartość odżywczą, bez konieczności jedzenia obfitych posiłków.
Łatwiej odzyskasz siły
Wysoka podaż białka pomaga także w odnowie i regeneracji. Jeśli będziesz ją zapewniał, szybciej odpoczniesz i będziesz gotowy do odbycia kolejnej sesji na siłowni. WPC 80 dzięki bogatemu aminogramowi przeciwdziała też szkodliwemu katabolizmowi, zjawisku, które hamuje progresy mimo stałego ćwiczenia. Polega ono na rozpadzie cząstek mięśni i zachodzi, kiedy organizm nie ma dostatecznej ilości energii zewnętrznej (dostarczanej z pożywienia). Wtedy sięga po tę skumulowaną w muskułach, bo tam znajduje się najwięcej białka. W wyniku tego procesu niszczone są mięśnie. Dbanie o dostarczanie dużej ilości wszystkich aminokwasów uchroni przed zajściem katabolizmu, nawet w przypadku zbyt niskiej podaży energetycznej z posiłków.
Można więc uznać, że WPC 80 nie tylko pomoże Ci zapewnić idealne warunki w organizmie do rozwoju muskulatury, ale też uchroni już zbudowane włókna przed rozkładem, kiedy np. nie będziesz miał czasu, żeby zjeść pełnowartościowy obiad. Sięgając po dodatkowe białko, zyskujesz zatem:
- łatwe uzupełnienie dobrze przyswajalnych aminokwasów,
- wsparcie w budowie suchej masy mięśniowej,
- ochronę przed katabolizmem,
- szybszą regenerację.
Dla kogo koncentrat?
Po koncentrat powinny sięgnąć osoby trenujące. W przeciwieństwie do izolatu w tej formie odżywki proteinowej znajdują się węglowodany i tłuszcze (w izolacie są to jedynie śladowe ilości), dlatego lepiej nadaje się ona dla tych, którzy zamierzają nie tylko poprawić muskulaturę, ale też nabrać masy, zwiększyć swoją wagę. Mogą jednak z niej korzystać również sportowcy będący na redukcji. Należy wtedy pamiętać o tym, by zmniejszyć spożycie węglowodanów i tłuszczów w diecie o ilości, które dostarczy się z suplementu. Przekroczenie dziennej normy tych wartości odżywczych grozi nadmiernym otłuszczeniem sylwetki, co spowoduje przykrycie wypracowanej rzeźby.
Wielu osobom może wydawać się to dziwne, ale WPC 80 mogą zażywać też nieaktywni fizycznie. Odżywka białkowa podobnie jak np. zestaw witamin może być przez każdego traktowana jako uzupełnienie niedoborów. Jeśli zatem nie ćwiczysz, a nie masz czasu na przyrządzenie pełnowartościowego obiadu i obawiasz się, że będziesz miał deficyt protein, możesz zażywać je właśnie w formie takiego produktu w dni, w których nie zjesz właściwego posiłku. Dzięki temu będziesz w pełni odżywiony. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji chodzi jedynie o zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizmu, a nie rozbudowę muskułów, bo ta bez treningu jest niemożliwa.
WPC 80 – dawkowanie
Nie ma żadnych konkretnych wskazań dotyczących dawkowania. Ilość przyjmowanej odżywki zależna jest bowiem od ustalonego z trenerem Twojego zapotrzebowania dobowego na białko oraz tego, ile go przyjmujesz z pożywieniem. Różnica między wymaganą wartością a spożywaną może być uzupełniona suplementem WPC 80. Dlatego w każdym przypadku będzie to inna dawka. Jedne osoby jedzą dużo, więc potrzebują niewielkiego wsparcia dodatkowymi proteinami. Ci, którzy nie mają takiego apetytu lub brakuje im czasu na przygotowywanie np. pięciu posiłków, będą musieli przyjąć więcej koncentratu. Zawsze jednak pamiętaj, że jest on uzupełnieniem diety, a nie jej zastąpieniem. Żeby być zdrowym, musisz przede wszystkim właściwie się odżywiać.
Podsumowanie
Przy budowie masy mięśniowej organizm wykazuje nierzadko nawet i ponad dwukrotnie większe zapotrzebowanie na białko niż w przypadku osób nietrenujących. Tak duże ilości ciężko jest dostarczyć z jedzeniem. Oznaczałoby to konieczność częstego spożywania obfitych posiłków. Jest to zarówno wyzwanie dla apetytu, jak i ryzyko znacznego zawyżenia podaży węglowodanów i tłuszczów, które nie służą smukłej i muskularnej sylwetce. Dlatego warto sięgnąć po WPC 80 – koncentrat protein, który pozwoli w łatwy sposób uzupełnić braki aminokwasów. Sprawdź ofertę na naszej stronie i wybierz dobrze przyswajalną odżywkę białkową.