Jabłczan kreatyny – działanie, dawkowanie, opinie, skutki uboczne
Kwas beta-metyloguanidynooctowy, czyli popularna kreatyna, występuje w kilku formach, a jedną z nich jest jabłczan. Jeżeli zastanawiasz się nad jego suplementacją, ten artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji o zakupie produktu lub rezygnacji z transakcji. Z treści dowiesz się, czym jest, z czego się składa i jak działa oferowany w naszym sklepie w korzystnej cenie i z gwarancją wysokiej jakości jabłczan kreatyny.
Dlaczego kreatyna?
Istnieje wiele suplementów dostępnych w sprzedaży, jednak to właśnie kreatyna należy do najpopularniejszych. Choć bynajmniej nie jest najdroższa, ponieważ można ją kupić w cenie od ok. 30 zł za opakowanie o pojemności 250 g, to działa skuteczne i efektywnie wspiera sportowców w osiąganiu oczekiwanych wyników. Kreatynę warto polecić m.in. ze względu na to, że należy do najlepiej przebadanych suplementów na świecie, a co za tym idzie, jej właściwości są niepodważalne i udowodnione ponad wszelką wątpliwość.
Popularność kreatyny wynika także z uniwersalności jej zastosowania. Słusznie jest kojarzona z suplementem przeznaczonym dla osób uprawiających dyscypliny siłowe i sylwetkowe, wykazując wysoką skuteczność w budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły. Jej wykorzystanie nie ogranicza się jednak wyłącznie do kulturystyki, trójboju siłowego czy podnoszenia ciężarów i obejmuje również inne sporty. Sięgają po nią piłkarze, koszykarze, hokeiści, lekkoatleci, pływacy, tenisiści, bokserzy oraz osoby, które uprawiają dyscypliny o charakterze wytrzymałościowym lub szybkościowym.
Dlaczego kreatyna? Skuteczne i uniwersalne działanie to jedno, jednak równie ważna jest cena. Niski koszt zakupu sprawia, że to suplement ogólnodostępny, na każdą kieszeń, który nie wymaga ponoszenia dużych wydatków. A jednocześnie ma wysoce pożądane i zarazem udowodnione właściwości zapewniające wymierne wsparcie w uzyskiwaniu coraz lepszych wyników sportowych w różnych dyscyplinach.
Czym jest jabłczan kreatyny?
Bazą suplementu jest kreatyna, której cząstka łączy się w jednej molekule z cząsteczką jabłczanu, czyli kwasu jabłkowego poddanego procesowi jonizacji. Taka budowa przekłada się na łatwą rozpuszczalność w cieczach, zapewnia wysoką stabilność chemiczną i gwarantuje efektywny transport substancji do komórek mięśniowych. Wynika to z faktu, że jabłczan jest metabolitem glukozy zaliczanym do hydroksykwasów karboksylowych, który pobudza produkcję insuliny, co korzystnie wpływa na przyswajalność kreatyny w organizmie. Z uwagi na swoją strukturę i w związku z tym skuteczność działania uznaje się go za jedną z najefektywniejszych odżywek.
Czym różni się jabłczan kreatyny od monohydratu?
Podstawowym aspektem, który odróżnia jabłczan od monohydratu, jest budowa obu suplementów. Podczas gdy ten drugi składa się z kreatyny połączonej z wodą, w przypadku pierwszego substancja jest scalona w jedną molekułę z cząsteczką zjonizowanego kwasu jabłkowego. Kolejna kwestia to przyswajalność, ponieważ jabłczan wchłania się lepiej. Uważa się ponadto, że oba suplementy różnią się czasem działania, tzn. monohydrat pozwala na uzyskanie optymalnych rezultatów w krótkim okresie, ale nie utrzymują się one tak długo, jak efekty wypracowane przy wsparciu jabłczanu, które z kolei nie pojawiają się tak szybko.
Aspektem, który przekonuje wiele osób do sięgnięcia po jabłczan, a nie monohydrat, jest mniejsza retencja wody w przypadku tego pierwszego rodzaju kreatyny. Stosując go, można mieć pewność, że uzyskana masa mięśniowa będzie wyróżniała się bardzo dobrą gęstością i jakością. Z uwagi na to jabłczan warto polecić osobom, które znajdują się na redukcji i chcą zrzucić zbędną tkankę tłuszczową, ale jednocześnie pragną ochronić mięśnie przed nadmiernymi spadkami.
Nie można nie wspomnieć o cenie zakupu, która jest ważnym aspektem branym pod uwagę przy wyborze suplementów przez wielu sportowców. Jak nietrudno się domyślać, jabłczan jest droższy niż monohydrat, jednak jeśli zapłacenie wyższej kwoty za nieco lepszą jakość nie stanowi dla Ciebie problemu, kup ten pierwszy rodzaj kreatyny.
Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie obu produktów.
Jabłczan | Monohydrat |
---|---|
Lepszy na redukcję | Lepszy na masę |
Nie powoduje retencji wody | Powoduje większą retencję wody |
Działa stopniowo i w długim czasie | Gwarantuje szybkie efekty, ale na krótszy czas |
Droższy w zakupie | Tańszy w zakupie |
Kiedy brać jabłczan kreatyny zamiast monohydratu?
Jak zostało wspomniane, przede wszystkim na redukcji. Jeżeli chcesz uniknąć efektu nadmiernej retencji wody w organizmie, zrezygnuj z monohydratu i zacznij suplementować jabłczan kreatyny. Skutecznie zabezpieczysz w ten sposób mięśnie przed zmniejszeniem obwodów, a jednocześnie z powodzeniem pozbędziesz się zbędnej tkanki tłuszczowej.
Takie działanie sprawia, że jabłczan warto polecić także osobom uprawiającym sporty wytrzymałościowe i szybkościowe. Kreatyna poprawia bowiem oba te parametry, jednak jeżeli dojdzie do odłożenia się wody w organizmie, pożądany efekt może zostać ograniczony. W niektórych dyscyplinach nawet dodatkowy kilogram na wadze może mieć bowiem wpływ na formę zawodnika. Właśnie w takich przypadkach opłaca się sięgnąć po jabłczan, żeby nie ryzykować nadmiernym przyrostem masy, który może wiązać się z pogorszeniem kondycji, szybkości czy ogólnej sprawności.
Dawkowanie jabłczanu kreatyny
Ze względu na lepszą przyswajalność niż monohydratu jabłczan kreatyny można stosować w mniejszych dawkach wynoszących 3-5 g dziennie. Aby uzyskać optymalne efekty suplementacji, zaleca się przyjmowanie preparatu razem z posiłkami o wysokim indeksie glikemicznym, co pozwala na zapewnienie właściwego transportu kreatyny do komórek mięśniowych.
Jabłczan kreatyny – szeroki wybór
Jeżeli poszukujesz wysokojakościowej odmiany kreatyny, która wyróżnia się bardzo dobrą przyswajalnością i nie powoduje tak dużej retencji wody, jak monohydrat, jabłczan będzie zdecydowanie właściwym wyborem. Zamówisz go w naszym sklepie internetowym w formie zarówno proszku rozpuszczalnego w wodzie, jak i tabletek.